Як почистити диван в домашніх умовах

Як почистити диван в домашніх умовах

Диван - одне з найбільш цінних та затребуваних благ сучасної цивілізації у кожному будинку. Найчастіше цей предмет служить не тільки ліжком та окрасою інтер'єру, але ще й обіднім столом, лежбищем для свійських тварин або навіть повноцінним дитячим майданчиком для ігор. Безумовно, вся ця бурхлива життєдіяльність залишає на диванній оббивці безліч різних плям, а також видимого та прихованого бруду. І згодом кожен господар замислюється про необхідність чищення своїх меблів.

  • Відразу ж відзначимо, що повне чищення м'якого дивана в домашніх умовах - справа непроста і делікатна, для якого потрібно спочатку добре підготуватися . А в деяких випадках розумніше відразу викликатиме майстра хімчистки або ж просто залишити все як є, прикривши зверху тонким матрацом для дивана . Інакше замість акуратного виведення плям та запахів можна серйозно погіршити ситуацію, незворотно зіпсувавши дорогу річ!

Не забувайте, що сьогодні послуги виїзної хімчистки стали доступні практично кожному, а за довгі роки роботи фахівці набули безцінних знань та кращого обладнання, намагаючись надавати найякісніші послуги професійної хімчистки диванів. І в будь-якому випадку, досягти будинку тих же результатів, що експерт зі спеціальною технікою і професійною хімією, використовуючи лише підручні кошти, у вас навряд чи вийде.

Зміст:

Але якщо незважаючи на відсутність досвіду та інструментів, все-таки бажаєте ризикнути та заощадити, почистивши диван самостійно – тут ми звичайно ж поділимося з вами найбільш ефективними та безпечними методами чищення, а також постараємося уберегти від фатальних помилок. Адже на практиці нам нерідко доводиться стикатися з сумними наслідками зроблених до нас невдалих спроб очищення: розмитими слідами старих плям, що безнадійно втратила свій колір або верхній шар оббивкою, затхлими меблями тощо.

чистка диванів Андрій Ткач

Як часто потрібно чистити диван в домашніх умовах?

Для вашого комфорту та здоров'я згідно з рекомендаціями Міжнародного інституту догляду за будівлями (МІУЗ) обов'язкове прибирання пилу та сміття з поверхні дивана за допомогою пилососу потрібно проводити щотижня, а регулярне загальне чищення – не рідше ніж 1 раз на півроку. Далі ми докладно розповімо, як почистити диван у домашніх умовах від плям та запаху самостійно максимально правильно та ефективно у побутових умовах.

  • Врахуйте, що використання додаткового чохла або покривала поверх дивана не тільки дозволить зберегти його в первозданному вигляді якомога довше, але також підвищить його стійкість до бруду і значно спростить чищення. Адже в більшості випадків для цього достатньо буде лише зняти чохли з дивана, подушок і випрати їх окремо в пральній машинці.

Види забруднень диванів та способи їх усунення

На поверхні дивана постійно збираються пил, опале волосся, потові виділення і частинки шкіри, що відлущується, які в свою чергу служать живильним середовищем для пилових кліщів, грибків і шкідливих бактерій, що активно розмножуються, як усередині, так і зовні дивана. Всі ці фактори несприятливі для здоров'я, призводять до утворення неприємних запахів і можуть стати серйозною проблемою особливо для людей, які страждають на алергію.

Не секрет, що регулярне прибирання потрібні для всіх меблів, але для домашніх диванів ситуація посилюється тим, що для чищення їх тканинної оббивки доводиться використовувати відразу кілька методів залежно від виду забруднень, тому наведемо основні види в таблиці.

Забруднення Причина освіти Як швидко почистити
1. Пил і брудДосить легко усуваються пилососом і подальшим вологим чищенням методом аквачистки. Додаткове оброблення оббивки антистатиком або кислотним ополіскувачем (наприклад, концентратом KARPAKS Rinse або Wieberr Acid Cleaner за ціною приблизно 80 гривень за літр) дозволить суттєво знизити статичний заряд поверхні та її здатність притягувати пил.
2. Грибки, бактерії та кліщі Утворюються на дивані в міру експлуатації. Особливо активно розмножуються у вологому теплому середовищі у спеку року. Видалити мікроорганізми з поверхні оббивки пилососом і вологим чищенням буде нескладно, але дістати їх з глибини можна тільки професійним способом, провівши дезінфекцію спеціальним складом або впливаючи ультрафіолетовою лампою.
3. Волосся та частинки шкіри Збираються переважно зовні дивана, падаючи з поверхні тіла. Служать живильним середовищем для кліщів та бактерій Легко забираються з поверхні за допомогою пилососу.
4. Плями від органічних рідин та напоїв Ці забруднення трапляються нечасто, але за наявності маленьких дітей або домашніх тварин можуть стати серйозною проблемою. Вкрай неприємні «сюрпризи» утворюються після пролиття напоїв, сечі, слідів поту чи крові. Найчастіше вони супроводжуються неприємним запахом і вимагають негайних заходів щодо їх усунення. Після висихання такі плями важко виводяться, тому краще постаратися відразу ж видалити. Як це зробити – буде описано далі.
5. Жирні плями від продуктів Зараз чимало людей воліє робити перекушування прямо на дивані перед телевізором. І потім нерідко виникає сумний результат такого відпочинку - неохайна жирна пляма після потрапляння слідів соусу або майонезу на оббивку. Швидко видалити ці плями буде нескладно навіть підручними засобами, особливо якщо помітити їх відразу і вивести, використовуючи лужні засоби Fairy або Gala.
6. Сліди від фломастерів, фарби, косметики Іноді юні художники залишають свої «шедеври» у найнесподіваніших місцях. І далеко не кожна господиня знає, як видалити ці сліди. Видалення вимагатиме застосування спеціальних засобів, втім, для цього підійдуть як побутові, так і промислові розчинники. Найпростіший і найбезпечніший спосіб - застосувати нашатирний або етиловий спирт. У складніших ситуаціях - використовувати розчинники 646, 647 або Protex, але працювати з ними потрібно дуже акуратно, інакше є ризик знебарвити оббивку.

Швидке видалення плям підручними засобами

У разі виявлення свіжих плям - радимо відразу ж вдатися до їх негайного видалення. Адже чим раніше ви вживете заходів - тим швидше і простіше їх усунути без подальших наслідків.

Склад плями Як і чим видалити
1. Чай чи кава Злегка змочіть водою, потім потріть пляму господарським милом, щоб з'явилася мильна пінка. Потріть твердою щіткою і залиште на 15 хвилин, після чого видаліть мило вологою губкою.
2. Вино, соки Відразу промокніть пляму серветкою і посипте її сіллю, потім залиште на 15 хвилин, після чого вичистіть сіль жорсткою щіткою. Після цього залишки забруднення зможете легко вивести мильним розчином.
3. Бруд Найкращий метод, як почистити тканинний диван від бруду, - використовувати мильний розчин із звичайним пральним порошком або миючим посудом. Для цього обробіть забруднену ділянку, залиште на 15 хвилин, потім видаліть залишки розчину вологою губкою або чистою тканиною та просушіть. У такий спосіб можна почистити будь-які тканини, включаючи примхливий флок.
4. Сеча Спочатку просушіть пляму серветкою, потім намильте губку дитячим милом та обробіть нею забруднене місце. Розведіть в 1 літрі води 2 столові ложки оцту, змийте мило цим розчином. Просушіть покриття на повітрі або пропрасуйте праскою через ганчірку.
5. Жир Постарайтеся акуратно прибрати ложкою основну частину речовини, що утворила пляму, після чого посипте її сліди сіллю або содою і залиште на 15 хвилин. Потріть пляму губкою, змоченою у розчині із засобом для миття посуду.

Повне чищення дивана в домашніх умовах від плям та запаху

Уважно огляньте свій диван - цілком імовірно, що його вже давно настав час почистити весь цілком. Ось тільки не варто відразу ж приступати до його чищення, розраховуючи лише на свою старанність та засоби побутової хімії!

По-перше, чищення будь-якого дивана слід проводити, керуючись рекомендаціями його виробника. А це означає, що застосовуваний набір засобів і метод чищення повинні підбиратися залежно від виду та складу тканини оббивки, інакше може статися, що результат чищення вас лише розчарує!

Етап №1: Визначте матеріали оббивки

Починаючи з 70-х років минулого століття, провідні виробники м'яких меблів стали постачати свою продукцію спеціальними бирками з кодами та символами, які позначають безпечні методи чищення.

Розшифрування кодів на бирці з інструкцією для прання

Укажіть час на пошук бирки з кодами та іконками допустимих режимів чищення на подушках дивана або в його нижній частині. Якщо вам пощастить знайти та прочитати інформацію з цієї бирки – зробите великий крок у правильному напрямку, заощадивши собі купу часу.

Розшифрувати коди вам допоможе наступна таблиця:

чищення диванів режими чищення

Експериментальне визначення способу чищення

Якщо виявити бирку з кодами на меблі так і не вдалося, то зразковий склад оббивки доведеться визначати, провівши невеликий тест, або ж, орієнтуючись тільки на свої очі, тактильні відчуття та основи матеріалознавства.

Досить умовно, всі матеріали, що використовуються для оббивки меблів, можна розділити на 3 види: текстиль, шкірозамінник (або екошкіра) і натуральна шкіра. Текстильні (тканинні) матеріали у свою чергу поділяються на гладкі (гобелени), ворсисті (велюри) та мікрофібру. Склад та властивості цих матеріалів можуть комбінуватися, що у свою чергу ускладнює визначення способу їх чищення.

  • Диван з оббивкою з віскози, шовку, парчі можна чистити тільки сухим способом, у той час як для протирання шкіряного дивана слід використовувати тільки мильний розчин і серветки з фланелі або ватяні диски, змочені нашатирним спиртом.

Тканинна оббивка швидко мажеться, рясно збирає пил і миттєво вбирає всі пролиті рідини з утворенням плям, тому її чистка - справа найскладніша і найтрудомістка. Зате вона непогано чиститься за допомогою побутової миючої хімії та прального порошку, але тільки якщо робити все правильно та акуратно!

А щоб не нашкодити та перевірити на практиці, яким чином тканина реагуватиме на майбутню хімічну обробку – спочатку краще провести невеликий експеримент. Для цього слід підібрати непомітне місце на оббивці.

  • І тут особливо важливо – не перестаратися при змочуванні тканини рідинами! Адже зайва кількість вологи може викликати бурхливе зростання плісняви та грибка на оббивці, тому потім видалити їх буде практично неможливо.

Тому замість того, щоб рясно заливати тканину розчином, що чистить краще намагайтеся акуратно наносити на поверхню тільки піну , і при цьому уважно спостерігайте за тим, що відбувається - бажане очищення або деяке погіршення ситуації.

Натуральна шкіра є дуже дорогим матеріалом, проте вона практична у догляді і легко чиститься. Тим не менш, тут слід уникати будь-якої хімії, використовуючи звичайний мильний розчин, а після вологого чищення ще не зайве зволожити і відполірувати всі робочі поверхні касторовим маслом, щоб запобігти їх передчасному висиханню та розтріскуванню.

А ось недорогий, популярний в останні роки, шкірозамінник (екокожа) вимагає більш делікатного догляду : при чищенні його можна тільки протирати змоченою в слабкому розчині мила м'якою ганчірочкою або вологими серветками. Інакше верхній шар матеріалу може дуже постраждати! На жаль, з нього практично не видаляються плями натурального походження (вино, соки) та синтетично барвники (маркери, чорнило).

  • Ну а якщо ви серйозно сумніваєтеся у своїх силах або результатах проведених досліджень , ще раз нагадаємо, що робота професіоналів дозволить уникнути безлічі прикру помилок і гарантовано забезпечить вам чудовий результат відразу після чищення дивана.
засоби для чищення диванів

Не втрачайте час – у 99% випадків усі.

Етап №2: Підготуйте інструменти та засоби для вологого очищення

Якщо не страждаєте на алергію, і вам належить чистка тканинної оббивки, то в більшості випадків побутова хімія Gala, Fairy - найкращий засіб, щоб зробити це швидко і якісно. Засіб Vanish працюватиме ефективніше, особливо при видаленні плям після соків, але тут слід діяти вкрай обережно. Також для цього можна використовувати пральний порошок, мило, соду або інші миючі засоби. А крім того, тут підійдуть ще й спеціальні склади для чищення м'яких меблів або килимів, наприклад такі як Vanish Carpet.

техніка та інструменти для чищення диванів
Миючі засоби Інструменти
  • Лужний розчинник для аквачистки Fairy, Vanish, Gala
  • Рідина для миття посуду
  • Харчова сода
  • Тепла вода
  • Порохотяг
  • Електричний міксер або віночок
  • Губка або серветка з мікрофібри
  • Щітка для чищення одягу – потрібна, якщо диван обтягнутий ворсистим матеріалом (велюр, флок або шинил) , оскільки при видаленні пилу та бруду з ворсу губка практично не потрібна.
  • У жодному разі не варто використовувати агресивні кисневі/хлоровмісні відбілювачі типу Vanish, Axe або концентрований оцет , а також намагатися змішувати кілька засобів одночасно або комбінувати методи чищення! Інакше можна серйозно пошкодити оббивку або розмити плями ще більше поверхні.

Зараз у наших магазинах можна знайти чимало засобів, які добре підходять для чищення тканинної оббивки, наведемо лише найпопулярніші з них:

Назва засобу Особливості застосування
1. «Amway» для тканинної оббивки Для отримання ефективно діючого засобу для чищення перед використанням розчин необхідно добре збивати, довівши до пінного стану.
2. МеблевеСпочатку слід збити склад до стану піни, а потім нанести на оббивку. Очищені місця обов'язково добре пропилососити відразу після висихання.

Наступне глибоке чищення дивана виконується далі в 3 етапи.

Етап №3: Пропилососьте диван

Найкраще, що ви можете зробити для чистоти та збереження зовнішнього вигляду свого дивана – це ретельно пилососити його щотижня незалежно від складу матеріалів оббивки.

чищення дивана пилососом

В той час як легкий ручний пилосос відмінно підійде для збору пилу, крихт та залишків картопляних чіпсів з відкритих поверхонь, щоб дістатися до прихованих забруднень - вам знадобиться потужніший пилосос зі спеціальними глибокими насадками.

  • Якщо не задіяти пилосос до початку вологого чищення, то пил і бруд, що залишилися на оббивці при змочуванні водою, здатні проникати глибше всередину матеріалів, що зробить площу плям ще більше і призведе до утворення неприємних жовто-коричневих розлучень навколо них.

1 - Використовуйте правильний інструмент

Для якісного прибирання дивана краще використовувати сучасний пилосос з м'якою насадкою та HEPA-фільтром, здатний більш ефективно вловлювати пил і такі алергени, як шерсть свійських тварин.

2 – Пропилісосьте всі поверхні дивана

Намагайтеся щільно притиснути інструмент до поверхні дивана і ретельно обробити кожен сантиметр оббивки. Не забувайте про нижні сторони та спинку дивана, навіть якщо вона примикає до стіни і ніколи не використовується. Тут всюди постійно накопичується пил!

3 - Пропилісосьте всі подушки

Використовуйте щілинну насадку, щоб проникнути якнайглибше у внутрішні простори між матрацами, подушками та каркасом дивана. Будьте обережні та врахуйте, що часом тут можуть бути виявлені й дуже несподівані речі. Якщо ж на вашому дивані є подушки, що знімаються, просто зніміть їх і пропилососьте окремо кожну сторону.

4 - Пропилососьте дно дивана

Якщо ви вже відчули себе повними сил і здорового ентузіазму, то підніміть диван і пропилісосьте його нижню частину. Крім того, це буде підходящий момент, щоб нарешті почистити і підлогу безпосередньо під ним.

Етап №4: Видалення плям мильним розчином

Перш ніж приступити до загального чищення дивана, спочатку слід позбутися помітних плям на оббивці за допомогою методу вологого чищення.

1 - Промокніть вологі місця серветками та видаліть тверді залишки.

Якщо плями ще свіжі і перебувають у рідкому стані – швидше видаліть якнайбільше вологи з них, промокнувши серветками або паперовими рушниками. А для жирних плям, що утворилися після слідів майонезу, олії або рідких сирів, використовуйте ложку або край ножа, що не ріже, щоб акуратно прибрати більшу частину плями.

чищення дивана мильним розчином
  • Ніколи не тріть поверхню плями, інакше це сприятиме глибшому проникненню забруднень усередину тканинних волокон. Для видалення засохлих плям використовуйте тільки щітку з м'якими щетинками, щоб спочатку розпушити затверділі частинки речовини.

2 - Приготуйте розчин, що чистить

Якщо оббивку можна чистити за допомогою очищувача на водній основі - змішайте в невеликій мисці чверть склянки рідини для миття посуду та одну чашку теплої води. Використовуйте віночок або електричний міксер, щоб довести розчин до пінного стану.

чистка дивана розчином, що систить

3 - Обробіть пляму м'якою губкою з піною

Вмочіть губку для миття посуду в миску з мильною піною і злегка проведіть нею по поверхні плями. Продовжуйте процедуру, поступово переміщуючи речовину із плями на чисті поверхні губки.

чищення дивана губкою

4 - Промийте та висушіть

На завершення видаліть весь розчин, що чистить, з оббивки, проводячи кілька разів губкою або серветкою з мікрофібри по її поверхні і ретельно виполіскуючи в чистій воді після цього. Провести таке «полоскання» дуже важливо, тому що будь-який миючий засіб, залишившись у волокнах після його висихання, може притягати ще більше бруду. Далі місце колишньої плями має добре просохнути, краще це відбуватиметься на повітрі, але далеко від прямих сонячних променів та тепла.

сушка дивана після чищення
  • Якщо прибрати плями все-таки не вийшло - отже, тут ще необхідно задіяти спеціалізовані розчинники для хімічного чищення. Але щоб визначити чи допустиме їх використання - спочатку вивчіть всі вказівки на бірці дивана і ретельно дотримуйтесь всіх інструкцій з використання розчинника, а краще звернутися за консультацією до експертів .

Етап №5: Вологе чищення дивана

Якщо ваш тканинний диван все ще потребує хорошого чищення, то виконати її доведеться методом аквачистки, використовуючи мильний розчин і повторюючи ті ж дії, що і при видаленні плям для обробки всіх поверхонь оббивки.

1 - Приготуйте розчин, що чистить

Для загального очищення дивана підготуйте такий же за складом, але менш концентрований розчин, як і на попередньому етапі для видалення плям. Змішайте 4 літри теплої води з 1 чайною ложкою рідини для миття посуду.

2 - Протріть тканину губкою з піною

Візьміть губку або тканину з мікрофібри, змочену в розчині і добре віджату до вологого стану, і ретельно протирайте кожну поверхню дивана. Поступово обробляйте невеликі ділянки оббивки, щоразу змочуючи та віджимаючи губку в розчині після цього. Тут дуже важливо не допустити попадання води на металеві деталі - болти, елементи механізму і ніжки рами, так як це може викликати появу плям іржі, що важко виводяться на меблів.

3 – Змийте розчин, що чистить, з оббивки

Візьміть свіжу губку або тканину, змочену у звичайній чистій воді, та з її допомогою видаліть розчин з оббивки. На завершення процесу промокніть усі поверхні дивана сухою тканиною, максимально вбираючи в неї вологу. Щоб прискорити сушіння, ви можете використовувати циркуляційний вентилятор, але уникайте таких прямих джерел тепла, як фен для волосся.

Висновок

Отже, вітаємо! Якщо все було зроблено правильно, чітко та акуратно, то в більшості випадків результат неодмінно порадує вас. Ну а якщо за весь цей час жодного разу не полінувалися і змогли опанувати базові прийоми чищення меблів на практиці, то тепер можете задіяти їх ще й для чищення тканинних сидінь у вашому автомобілі. Адже бруд ніколи не спить і не йде сама. Та що, удачі всім нам у постійній нерівній боротьбі за чистоту та свіжість у наших будинках!

Автор: Андрій Ткач - Сертифікований експерт з хімчистки м'яких меблів із 7-річним стажем.

1338


Читайте також

Як правильно вибрати диван для щоденного сну

Як правильно вибрати диван для щоденного сну

При облаштуванні житлової кімнати, перше, що вирішуються купити господарі - це диван. Універсальни...

7 способів, як поліпшити свій сон

7 способів, як поліпшити свій сон

Згідно із статистикою, з кожним роком все більше і більше людей у світі зазнають проблеми з безсоння...

З чого складається ортопедичний матрац - склад і особливості конструкції

З чого складається ортопедичний матрац - склад і особливості конструкції

Наповнювач для матраца - це матеріал, розташований між оббивною тканиною, наповнювачем і пружинним б...

Жорсткий матрац - протипоказання і призначення

Жорсткий матрац - протипоказання і призначення

Жорсткий матрац - ортопедичний виріб, корисне далеко не для всіх. Незважаючи на це, лікарі рекоменду...

Є питання? Ми на зв'язку! Напишіть зручним для Вас способом або замовте зворотній дзвінок
Консультант Лариса Консультант Лариса
×
Написати в Телеграм
Написати в Вайбер
Написати в ВоцАп
Написати листа
Подзвонити Life
Подзвонити Vodafone
Подзвонити Київстар