З чого складається ортопедичний матрац - склад і особливості конструкції
З чого складається ортопедичний матрац - склад і особливості конструкції
Наповнювач для матраца - це матеріал, розташований між оббивною тканиною, наповнювачем і пружинним блоком. Як правило, як наповнювач використовуються койра (кокосове волокно), кінський волос, латекс, пінополіуретан різної щільності, повсть, ватин. Унаслідок посередніх показників пружності і схильності до скачування гіршим наповнювачем прийнято вважати ватин (вовняну або ж бавовняну вату). Пінополіуретан має високу еластичність і пружність, проте багато виробників використовують неякісний поролон, який в силу своєї низької щільності швидко просідає і починає кришитися.
Також з недоліків поролону як наповнювача для матраца являється його властивість вбирати вологу. Тому сьогодні багато кращі виробники матраців відмовляються від використання цього матеріалу. У недалекому минулому кращим наповнювачем для матраців вважалися такі матеріали як кінський волос і латекс, проте ці матеріали часто викликали у людей алергію, тому останнім часом їх все частіше замінюють на койру. Використання кокосового волокна (койры) як наповнювача також має свої підводні камені. Високоякісна койра має високу собівартість, тому багато виробників матраців використовують кокосову койру низької якості, в яку додаються фенольні клеївши. Використання фенольних клеїв дозволяє зробити наповнювача міцніше і жорсткіше. Проте такий матрац може привести до появи алергії, тим більше він має стійкий неприємних запах, який може відчуватися упродовж декількох місяців. Пружність такий змішаною койры не занадто велика, а через п'ять-шість років такий матрац починає розсипатися і наповнювач через оббивку починає просочуватися з матраца.
Пружинні і безпружинні матраци - особливості конструкції
Залежно від своєї конструкції все ортопедичні матраци можна розділити на дві головні групи - безпружинні і пружинні матраци. Як випливає з назви, матраци з безпружинною конструкцією не містять блоків з пружинами. Основа такого матраца - різноманітні наповнювачі, які надають виробу необхідну жорсткість. Як наповнювачі безпружинних матраців можуть використовуватися штучні і натуральні матеріали. Найякіснішим і дорожчим матеріалом для таких матраців вважається латекс - натуральний і екологічно чистий матеріал. Безпружинні матраци з наповнювачем з латексу вважаються повністю безпечними для здоров'я і гиппоаллергенными. Латекс має прекрасну пружність і здатний витримувати істотні навантаження, після яких він швидко відновлює свою первинну форму. Ще однією перевагою цього матеріалу є його довговічність, яка складає близько 15-20 років. Вентиляція в латексних матрацах здійснюється за рахунок наявності наскрізних отворів або ж горизонтальних і вертикальних насічений на поверхні наповнювача з латексу. Єдиний недолік таких конструкцій - їх висока вартість.
До другої великої групи можна віднести безпружинні матраци з основою з поліуретану. Низькоякісним і найдешевшим різновидом пенополиуретана є поролон, який швидко втрачає свою форму і здатний викликати алергічні реакції. До якісніших і дорожчих різновидів цього матеріалу можна віднести штучний латекс, що поступається своєму натуральному аналогу лише за показниками довговічності. Також великою популярністю користується ще один різновид пінополіуретанових - вязкоэластичная піна, гідністю якої є так званий ефект пам'яті.
З недоліків безпружинних конструкцій можна відмітити, що вони не дозволять добитися необхідних ортопедичних показників в моделях, призначених для людей з великою вагою. Проте для дітей, підлітків і людей з нормальною вагою такі матраци стануть ідеальним вибором. Для отримання необхідних показників ортопедичности матраца він може мати декілька зон з різною жорсткістю, або ж мати декілька шарів (до 18) наповнювачів, які дозволяють оптимально підтримувати тіло людини.
Пружинні матраци - друга велика група виробів, яка має пружинний блок, і, зокрема, його перший різновид - боннель. Основа сучасніших пружинних матраців - незалежні пружинні блоки, в яких кожна окрема пружина незалежна від розташованої поряд з нею. Слід пам'ятати, що матраци типу боннель не мають ортопедичних здібностей, оскільки наявність зв'язку між пружинами викликає передачу навантаження з однієї пружини на усі розташовані поруч. Наявність зв'язку між пружинами викликає так званий ефект гамака, який істотно погіршує показники матраца. Щоб мінімізувати це явище використовуються пружини з різними мірами жорсткості. У зонах з максимальним навантаженням використовуються жорсткі пружини, що забезпечують необхідну підтримку. Також зменшити ефект гамака дозволяє використання так званої системи подвійної підтримки, яка при істотному збільшенні навантаження на пружини збільшує жорсткість пружинного блоку. Система подвійної підтримки складається з конічних пружин, які приварюються до основної пружини. Конічна форма дозволяє отримувати змінну жорсткість, яка збільшується при натисканні на пружину. З недоліків пружинних матраців із залежними блоками пружин типу боннель можна відмітити появу з часом скрипів, які з часом тільки посилюються.
На сучасному ринку матраци з пружинними блоками незалежного типу мають більше поширення. Кожна пружина в такому матраці розташовується в окремому мішечку, що виключає взаємозв'язок пружин в матраці. Відсутність зв'язку між пружинами дозволяє кожній пружині сприймати саме те навантаження, яке випадає на неї. Кількість таких незалежних пружин на квадратний метр площі матраца може складати від 200 до 1500 пружин. Чим більша кількість пружин є в матраці, тим більшим ортопедичним ефектному володіє матрац.
Окрім кількості пружинних блоків на квадратний метр площі матраца, споживчі властивості таких виробів характеризуються завтовшки дроти і кількості витків пружин. Тонкий дріт, з якого виготовлена пружина, зменшує жорсткість матраца, тоді як збільшення числа витків на пружині збільшує його пружність. Можливий варіант матраців з різними зонами жорсткості, які досягаються за рахунок використання різних за своїми характеристиками пружин.